Akordeon

Stručná charakteristika ŠVP

akodeon

Hudební nástroj akordeon se odpradávna těšil velké oblibě. Zpočátku jako lidový nástroj (harmonika). Sloužil jako doprovod písní, nebo v tanečním orchestru a jeho program byl spíše zábavný. Dnešní akordeon je zcela jiný. Jeho vývoj dospěl k dokonalosti. Jde o mistrovský nástroj. Jeho zvukové a výrazové prostředky (melodické basy, měchová technika) jsou zcela originální. Proto si může akordeonista dovolit hrát skladby náročné, tedy skladby starých mistrů, ale i ryze moderní.

Délka studia: 4 roky

Fotografie z výuky:

Kdo učí

 • Jarmila Koščaková

  učitelka hudebního oboru

  učí: hru na akordeon

  o učiteli:

  Akordeon mě zaujal natolik, že jsem se rozhodla pro studium hry na tento nástroj na konzervatoři v Kroměříži. Mým vyučujícím byl prof. Jaroslav Vostatek. Po maturitním ročníku v roce 1967 jsem začala  učit své první žáčky jako externí učitelka v tehdejší LŠU v Bystřici pod Hostýnem. V roce 1969 jsem nastoupila po absolutoriu již jako řádná učitelka akordeonu na této škole. Práce s žáky mě moc těšila a těší i dodnes. Za těch mnoho let prošlo mou třídou nespočet žáků. Někteří jen na pár let výuky. Ale byli i tací, kteří vydrželi celých sedm let a završili své studium absolventským koncertem.

  Ráda vzpomínám na zaujetí a přípravu svých žáků k akordeonovým soutěžím. To nadšení a radost, že si odvážejí diplomy s výborným umístněním a pocit dobré reprezentace naší školy stálo za to.

  úspěchy:

  Za zmínku stojí akordeonová soutěžní přehlídka v Praze v roce 1992, kde naše trio ve složení Svatava Chlápková, Václav Hlobil a Ivana Foukalová v kategorii do 12 let získalo 1. místo. Ale také ústřední kolo v Teplicích v roce 2008, kde získal žák Vítězslav Táborský ve III. kategorii 3. místo. V roce 2011 opět v ústředním kole v Havířově Vítězslav Táborský obdržel čestné uznání.


 • Bystřická letní flétna
 • ZKOLA
 • Asociace ZUŠ
 • Zlínský kraj
 • Bystřice pod Hostýnem
 • ZUŠ Open
 • ZUŠka? ZUŠka!
 • Generátor nástrojů povinné publicity evropských strukturálních a investičních fondů

Kontakty

tel.: +420 573 380 372
e-mail: zusbph@volny.cz

Adresa

Základní umělecká škola Bystřice pod Hostýnem
Masarykovo nám. 133
768 61 Bystřice pod Hostýnem

Mapa

Základní umělecká škola Bystřice pod Hostýnem
Masarykovo nám. 133
768 61 Bystřice pod Hostýnem

Zobrazit větší mapu

Napište nám

Jméno *

Email *

Předmět

Zpráva

Chci odebírat novinky

Chcete-li odebírat novinky, jednoduše přidejte svůj e-mail níže a přihlašte se k odběru.Po odeslání ještě obdržíte potvrzující e-mail, který musíte odsouhlasit!

Přidejte se k nám